31.1.2014
Stanovisko Budíčku ke kauze Pomník
Již nějaký čas se staráme o kostel sv. Jana Křtitele a i osud dalších kulturních památek ve Vroutku nám není lhostejný – ba naopak! Proto jsme se aktivně zapojili do kampaně za obnovu Pomníku padlých v jeho historické podobě z roku 1926 a přesunu na původní místo, křižovatku ulic Kostelní a Karlovarská.
Na letošní rok připadá 100. výročí od Velké války a přijde nám důstojné vzpomenout si na muže, kterým byl Vroutek domovem. Tito muži neměli mít od r. 1975, kdy byl jejich oběti věnovaný pomník „rekonstruován“, nárok na pietní místo, kde by jim mohl být vzdána úcta. Tehdejší vedení obce mělo peníze a možnost nechat obětem nacismu postavit nový pomník, či dodělat nápis, který by reflektoval že války byli 2 a oběti byli Češi i Němci..
Při předělání pomníku se zapomnělo na dvě věci:
i když to byli čeští Němci, byli to především otcové od rodin, kterým byl Vroutek domovem a před povolávacím rozkazem neměli na výběr a museli rukovat
každý lidský život, který vyhasl v důsledku nesmyslných válek je stejně hoden vzdání úcty, jako kterýkoliv jiný. Ať už patřil Čechovi, Němci či Rusovi.
Z těchto důvodů jsme se aktivně zapojili do organizování Petice za přesun a obnovu pomníku, Pietní akce 100. výročí vyhlášení války a dalších.
23.1.2014
Telegrafický vývoj kauzy Pomník
– V březnu 2013 odmítlo zastupitelstvo Vroutku přesun a obnovu pomníku padlých na základě anonymní ankety občanů. Tato anketa vyšla v neprospěch přesunu o 1 hlas.
– Občanské sdružení Vroutek lidem si nechalo za 15 tis. Kč vypracovat projekt obnovy pomníku. Obnova byla vyčíslena na cca 350 tis. Kč. Finance by byly sháněny formou dotací, takže městský rozpočet by stál minimum či zcela nic.
– V lednu 2014 začíná spolupráce sdružení Budíček a Vroutek lidem v kauze Pomník
– V únoru 2014 začíná sběr podpisů pod petici požadující přesun a obnovu pomníku mezi širokou veřejností
9.3.2013
REGION: Vroutečtí občané hlasují v anketě o pomníku
Vroutek – Vrátit ve Vroutku pomník padlých v 1. světové válce na původní místo a uvést ho zpět do historické podoby, nebo ne? O tom rozhodují vroutečtí občané. Zastupitelstvo města na svém posledním zasedání totiž přímo nevyhovělo žádosti občanského sdružení Vroutek lidem na jeho přesun a vyhlásilo k této otázce anketu. Jejím výsledkem se pak bude řídit.
Na hlasovacím lístku se Vroutečané mohou vyjádřit, zda souhlasí s návrhem vrouteckého sdružení na přesun pomníku obětem fašismu, který je umístěný u křižovatky v Nádražní ulici, zpět na původní místo. Tedy na šestihran naproti kulturnímu domu v Kostelní ulici a jeho osazení původními deskami se jmény padlých občanů Vroutku. Zájemci mohou hlasovat až do konce března.
Názory na tento úmysl se různí. „Vadí mi, že byl původní pomník zhanoben, a proto mě mrzí, že si zastupitelé nevzali jeho obnovu na zodpovědnost. Se svým umístěním poblíž kostela byl navíc výraznou dominantou obce.“ komentoval usnesení vroutecký rodák Petr Dušek, který se záměrem na přesun sympatizuje. Zjistit nejprve názor veřejnosti ale pokládá za vhodnější zastupitelka města Libuše Moravčíková. „Ať si lidi řeknou, jestli to chtějí, nebo ne. Myslím, že anketa je nejdemokratičtější“ uvedla. Starosta Jaromír Kubelka zůstává neutrální a přemýšlí, jak případně řešit uvolněné pietní místo určené obětem fašismu. „Představoval bych si zachovat tam schody a dát na ně nějakou vhodnou plastiku.“ uvažuje.
Současný památník „Obětem fašismu“ byl v roce 1926 vztyčen na křižovatce dnešních ulic Karlovarská a Kostelní na památku padlých vrouteckých občanů v 1. světové válce. Podle archivních zdrojů na něm byly umístěny desky, kde bylo vyryto 62 jmen padlých. V roce 1975 u příležitosti 30. výročí osvobození Československa pak došlo k jeho „přestavbě“ a přemístění na současné místo. Finanční prostředky na přesun a zrestaurování pomníku, který je v majetku města, chce občanské sdružení Vroutek lidem získat z dotačních zdrojů.
Článek o anketě zde